De Lake CX21C oogt fraai met zijn cleane uitstraling en klassieke vetersluiting. Maar bevalt hij ook op de fiets? Je leest het in deze review.
Laat ik meteen maar met de deur in huis vallen: ik heb een zwak voor fietsschoenen met veters. Vanwege de klassieke uitstraling, maar ook omdat ze me uitstekend bevallen.
Al heel wat jaren heb ik daarom Giro Empire-schoenen. Mocht je ook een fan zijn van dit type schoenen, dan is de Lake CX21C je waarschijnlijk ook niet ontgaan.
Vorig jaar verscheen dit model op de markt en net als de Empire heeft de CX21C een mooie, cleane look én vetersluiting. De schoenen kwamen precies op tijd, want de Empire kan ik inmiddels niet meer bestellen in maat 50. De CX21C lijkt een prima alternatief in het wat hogere segment, en gelukkig maakt Lake ze in grote maten.

Niet alleen qua uiterlijk heeft de CX21C veel gemeen met de Empire, ook qua constructie is dat het geval. Zo is ook de CX21C-schoen voorzien van een zool van carbon, wat garant staat voor meer stijfheid, en dus een efficiëntere trapbeweging.
Een verschil dat ik meteen opmerk, is dat de CX21C wat breder is dan de Empire. Geen verrassing, want ik wist al dat Lake-schoenen wat breder vallen. Ik twijfel hierdoor wel even of deze schoen niet te breed is voor mijn voeten.

Na een eerste pasbeurt lijkt dat heel erg mee te vallen. En misschien is het zelfs wel een voordeeltje. Je voet zet namelijk uit wanneer je veel kracht zet op de pedalen. Wat bewegingsvrijheid houden bij je tenen is dan erg fijn.
Wat verder opvalt

Wat ook onmiddellijk opvalt, zijn de perforaties. Deze vind je in een patroon terug over de gehele buitenzijde, die is gemaakt van microvezel.
Mooi detail, maar wat ik vooral erg waardeer, is dat het bovenwerk bijna in zijn geheel uit één stuk bestaat. Dat oogt ontzettend clean. De achterzijde is daar een uitzondering op. Die had in mijn ogen best wat strakker gemogen. In plaats daarvan heeft men hier een reflecterende stof verwerkt in de schoen, wat wel weer heel fijn is voor je veiligheid.

Wat ik verder erg kan waarderen is het subtiele logo. Deze is wit net zoals de schoen zelf, en alleen maar zichtbaar in reliëf.
De CX21C heeft verder een stootrand op de neus, in het zwart. Esthetisch niet het meest fraai misschien, maar ik begrijp het wel. Juist op die plek krijg je anders snel zwarte vlekken en vegen, weet ik uit ervaring. En zeg nou zelf: dat oogt ook niet heel fraai.

Gelukkig is de CX21C ook voorzien van een elastisch bandje om je veters onder te stoppen na het strikken. Dit was ik ook gewend bij de Empire, en de veters blijven hierdoor uitstekend op hun plek zitten.
Wat verder nog opvalt, is de voering bij de enkel. De stof werkt hier als een gripper, waardoor het bewegen van je enkel tot een minimum beperkt blijft.

Schroefgaten
Het is tijd om de schoenplaatjes te bevestigen, en dat kost me iets meer moeite dan verwacht. Het voorste schroefgat ligt namelijk wat dieper verzonken in de zool dan de andere twee. Zowel bij de linker als rechter schoen. Ik moet daardoor goed duwen voordat de schroef het gat weet te vinden. Jammer, maar geen struikelblok gelukkig.

Korte veters
Voordat ik kan gaan fietsen loop ik ook nog tegen een ander probleempje aan. De veters zijn erg kort. Die zijn doelbewust zo kort misschien, maar hierdoor kun je ze ook niet meer onder het bandje stoppen. Dat is wat vreemd.
Dat ik een maat 50 test heeft er misschien ook mee te maken. Dezelfde veters zouden een stuk langer zijn in een kleinere schoen. Misschien heeft Lake dat over het hoofd gezien?
Na één mailtje hierover krijg ik trouwens meteen een nieuw paar veters toegestuurd. Service! Helaas heb ik er weinig aan… De veters blijken even kort. Dan maar even langs bij de schoenmaker voor iets langere veters, en dan kan ik eindelijk de weg op.

Vertrouwd gevoel
Zoals verwacht blijven de veters als ik fiets keurig op hun plek zitten. Ook merk ik er eigenlijk niks van dat de CX21C wat breder is dan de Empire. Ik kan mijn tenen nog wat naar links en rechts schuiven, en dat voelt wel aangenaam.
Maar het mooiste is eigenlijk dat ik onderweg heel vaak vergeet dat ik nieuwe schoenen draag. Behalve dan als ik naar beneden kijk natuurlijk. Niks zo fijn als nieuwe, hagelwitte fietsschoenen op een zonnige dag! Voor de rest voelen de CX21C-schoenen ontzettend vertrouwd. Alsof ik ze al tijden draag.
Mijn voeten schuiven niet, en ik heb het gevoel dat ik mijn kracht efficiënt overbreng als ik flink op de pedalen ga staan. En ook na enkele uren fietsen zitten de schoenen nog comfortabel.
Eindoordeel
Tevreden dus met dit nieuwe paar van Lake? Zeer zeker. Ik zie uit naar heel veel zomerse ritjes met deze schoenen. Mocht je nog op zoek zijn naar prestatiegerichte fietsschoenen, en heb je geen smalle voeten, dan zijn ze in mijn ogen zeker een aanrader.
Hier zijn mijn plus- en minpunten nog eens samengevat:
Pluspunten
- stijlvolle schoen
- comfortabele breedte
- stijve zool van carbon (helpt om kracht over te brengen)
- praktische stootrand op neus
- gripper bij de enkels
- elastisch bandje om veters op hun plek te houden
- klantenservice reageert snel
Minpunten
- de veters zijn te kort om onder het bandje te stoppen
- de voorste schroefgaten (voor de schoenplaatjes) liggen wat dieper verzonken in de zool en zijn nog maar net te gebruiken
De CX21C is verkrijgbaar in twee breedtematen, en in twee kleuren: wit en blauw. Momenteel betaal je 259 euro voor een paar, en de schoenen gaan tot maat 52.
Foto’s: In de Kopgroep